Kovid-19 için ’hayat kurtaran ilaç’ tavsiyesi

Kovid-19 için 'hayat kurtaran ilaç' tavsiyesi

Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde yayımlanan güncellemede ağır vakalar için interlökin-6 reseptör blokerleri grubundaki ilaçların hayat kurtardığı belirtildi.

Kovid-19 için ’hayat kurtaran ilaç’ tavsiyesi
2021-07-07 15:51:01

Amerikan Tabipler Birliği Dergisi'nde yayımlanan ve 11 bin hastadan elde edilen veriler ile yapılan çalışmada,Kovid-19 hastalarında kullanılan ilaçların hastanın zarar görmesini de engellediği bildirildi.

Elde edilen bulguların, ilaçlar üzerinde yaptıkları en geniş analizin sonucu olduğunu belirten Dünya Sağlık Örgütü, 27 klinik araştırmaya katılan 11 hastadan elde edilen verilerin dikkate alındığını ifade etti.

Amerikan Tabipler Birliği Dergisi'nde yayınlanan çalışma, DSÖ tarafından King's College London, Bristol Üniversitesi, University College London ve Guy's ve St Thomas' NHS Foundation Trust ile birlikte koordine edildi.

EYLÜLDEN BU YANA İLK İLAÇLAR

DSÖ açıklamasında, Eylül 2020'de kortikosteroidler önerilmesinin ardından Kovid-19'a karşı etkili olduğu tespit edilen ilk ilaçlar olduğu vurgulandı.

Kovid-19'u ağır geçiren vakalarda genellikle bağışıklık sistemi Kovid-19'a aşırı tepki gösterdiği ve hastaların bu durumdan zarar gördüğü, ancak interlökin-6 bloke edici ilaçlar olan 'tocilizumab ve sarilumab' ilaçları, bu aşırı tepkiyi bastırmak için hareket ederek hastanın zarar görmesini engellediği belirtildi.

HEDEF EN DÜŞÜK GELİRLİ ÜLKELERDEKİ İNSANLAR

DSÖ Sağlık Acil Durumları klinik yönetimi başkanı Janet Diaz, "Küresel aşı eşitsizliğinin kapsamı göz önüne alındığında, en düşük gelirli ülkelerdeki insanlar ciddi ve kritik Kovid-19 riski altında olanlar olacak" derken, "Bu ilaçların ulaşması gereken insanlar bu kişiler" şeklinde konuştu.

'KRİTİK VAKALARDA ÖLÜM ORANINI YÜZDE 13 AZALTIYOR'

University College London'daki MRC Clinical Trials Unit'te baş araştırma görevlisi olan Claire Vale, "Kovid-19 ile hastaneye kaldırılan hastalar için daha iyi sonuçlara yol açacak olan bu sonuçlar, büyük bir küresel çabayı yansıtıyor" dedi.

DSÖ, kritik vakalarda ilaçların ölüm oranını yüzde 13 oranında azalttığını belirterek, bunun her bin hasta için 15 daha az ölüm ve her bin kritik hasta için 28 daha az ölüm olacağı anlamına geleceğini ifade etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 66088

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
TORKU’dan KGTÜ mezunlarına iş garantisi
TORKU’dan KGTÜ mezunlarına iş garantisi
Serinlemek için göle giren genç boğularak yaşamını yitirdi
Serinlemek için göle giren genç boğularak yaşamını yitirdi