22 Aralık 2014, Pazartesi 08:16
Yazı Karakteri Boyutu:
   
Şahin: En rahat mahkum Öcalan
04 Kasım 2008 Salı 08:50
Adalet Bakanı Şahin, Hüseyin Üzmez raporu hakkında açıklamalarda bulunurken DTP'lilerin terörist başı iddialarına sert tepki gösterdi.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, yazar Hüseyin Üzmez'in yargılandığı davayla ilgili hazırlanan Adli Tıp Kurumu raporuna ilişkin, ''Bir rapor sebebiyle Adli Tıp Kurumumuzu bu kadar karşımıza almayalım, yıpratmayalım'' dedi.

Şahin, Show TV Ana Haber Bülteninde soruları yanıtladı.

''DTP'nin provokasyon eylemleri yaşandı. Bu olayların arkasında İmralı ile ilgili iddialar vardı. Neler söylemek istersiniz?'' şeklindeki bir soru üzerine Şahin, terörist başının cezaevinde kötü muameleye maruz kalıp kalmadığıyla ilgili daha önce açıklama yaptığını hatırlatarak, ''Ceza infaz kurumlarımızda 100 bini aşkın tutuklu ve hükümlü vardır. Bunların önemli bir bölümü hükümlüdür. Bu hükümlüler içerisinde en rahat konumda olan Abdullah Öcalan'dır, terörist başıdır'' diye konuştu.

Terör örgütünün Türkiye'de ''kaos ve iç çatışma'' çıkartmak istediğini belirten şahin ''Beni son derece üzen, TBMM'de grubu bulunan bir siyasi partinin terör örgütüyle son haftalarda adeta özdeş hale gelmesidir'' dedi.

Bu partinin genel başkanı ve milletvekillerinin TBMM'de yemin ettiklerini hatırlatan Şahin, ''Ama şimdi görüyoruz ki o görüntülerin arkasında maalesef bu siyasi parti ve onun milletvekilleri de var. Aslında yapmak istediklerini, varmak istedikleri noktayı kendilerinin bile bilmediğini düşünüyorum'' değerlendirmesinde bulundu.

''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yarın Isparta Eğirdir Dağ Komando Okulu'na gideceğinin belirtilmesi ve terörle mücadele konusunda bundan sonra neler yapılacağının'' sorulması üzerine, Şahin, Başbakan Erdoğan'la Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nda görev yapan bakanlar olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un daveti üzerine Eğirdir'e gideceklerini söyledi.

Şahin, ''Genelkurmay Başkanımız ve Kara Kuvvetleri Komutanımız, terörle mücadelede görevli güvenlik güçlerimizin, askerlerimizin nasıl yetiştiğini, hangi koşulda, hangi düzeyde eğitim aldıklarını göstermeyi arzu ettiler'' şeklinde konuştu.

-ÜZMEZ'İN TAHLİYESİ-

Yazar Hüseyin Üzmez'in yargılandığı davayla ilgili hazırlanan Adli Tıp Kurumu raporunu veren doktorlar hakkında inceleme başlatıldığının hatırlatılması üzerine de Şahin, tahliyenin ''kamuoyunu, özellikle anne ve babaları rahatsız ettiğini'' belirtti.

Rapor ile ilgili iddialar bulunduğunu anımsatan Şahin, kurumda görev yapan bilim insanlarının uzun süredir adli tıpta çalıştıklarını kaydetti.

Kurumun başkanlığını yapan kişinin 20 yılı aşkın süredir aynı kurumda görev yaptığını ifade eden Şahin, Kurum Başkanı'nın kendi alanında uzman olarak bilindiğini, 5-6 yıldır da Kurumun başkanlığını yaptığını anlattı.

Bakan Şahin, söz konusu raporla ilgili, ''Bir günde düzenlendi, mağdur kız bir kez görüldü'' şeklindeki iddialar üzerine inceleme başlatıldığını anımsattı.

Kurumun özellikle Avrupa'nın en saygın adli tıp kurumlarından biri olduğunu ifade eden Bakan Şahin, ''O nedenle bir rapor sebebiyle adli tıp kurumumuzu bu kadar karşımıza almayalım, yıpratmayalım. Çünkü gerçekten son derece önemli görevler, bilimsel çalışmalar yapıyorlar'' diye konuştu.

 
Bu haber toplam 4432 defa okunmuştur

Diğer Haberler
KONYA
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
05:25 06:55 11:55 14:21 16:43 18:05
» Arşiv
Ana Sayfa Yap | Sık Kullanılanlara Ekle
İletişim : bilgi@erhaber.com | ERHABER.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.© 2007-2008 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz
Adres
Pir Ömer Mah. İstasyon Cad. Şahin Kökbudak İşh. Kat:2 No:20 Ereğli/Konya
visitor stats doviz kuru