20 Aralık 2014, Cumartesi 22:02
Yazı Karakteri Boyutu:
   
Yok Olan Meslek Halı Dokumacılığı
14 Ekim 2008 Salı 09:41
Ereğlinin köylerinde birkaç yıl öncesine kadar önemli geçim kaynaklarından olan halı dokuma işlerinin bugün önemini yitirmesi, eskiden bu işi yapanların da halı dokumaya özlem duymasına neden oluyor.
Halıcılık birkaç yıl öncesine kadar, Ereğli ve köylerinin en önemli geçim kaynaklarından biriydi. Evde boş oturmak istemeyen kadınların en önemli uğraşlarından olan halıcılık, on yıl öncesine kadar her evde yapılan bir işti. Ancak teknolojinin gelişmesi, halı dokunan el tezgâhlarının kaldırılmasına neden oldu.
 
Halı dokumanın, çok ince bir iş olduğunu, ilmiklerin ve nakışların işlenmesinin bir sanat işi olduğunu söyleyen halı tüccarları ve kadınlar, “Halı dokumak bize bağımlılık yapmıştı. Ancak halıdan elde edilen kazanç ortadan kalkınca biz de bu bağımlılığımızdan vazgeçmek zorunda kaldık. Tezgâhlarımızı rafa kaldırdık. Halı dokuma özlemimiz içimizde kaldı. Kirkit ve makas sesini özledik.” dediler.  “Ancak makine halısı, elde dokunan halının yerini asla tutamaz. Şimdi imkân sağlansa, yeniden her evde tezgâh kurarız.” diyen köylüler, halı dokurken yardımlaşmanın da önemli bir örneğini sergiliyorduk.
 
Dokuma yapacağımız ipleri büyük uğraşlardan sonunda boyayıp, dokumaya hazır hale getiriyorduk. Sonra tezgâhları kurmak için birbirimizle yardımlaşıyorduk. Sonrasında da Bir ay boyunca komşum benim eve geliyor, benim halıyı dokuyorduk, sonra da ben komşumun evine gidiyordum ve komşumun halısını dokuyup bitiriyorduk.” diye de ekleyen el emekçileri, el emeği ve göz nurunun değerinin bilinmemesinden yakındılar.  
 
DİKKAT! HABERİN İZİNSİZ KULLANILMASI HALİNDE YASAL İŞLEM BAŞLATILACAKTIR...
Bu haber toplam 13299 defa okunmuştur

Diğer Haberler
KONYA
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
05:24 06:53 11:53 14:19 16:42 18:04
» Arşiv
Ana Sayfa Yap | Sık Kullanılanlara Ekle
İletişim : bilgi@erhaber.com | ERHABER.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.© 2007-2008 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz
Adres
Pir Ömer Mah. İstasyon Cad. Şahin Kökbudak İşh. Kat:2 No:20 Ereğli/Konya
visitor stats doviz kuru