21 Aralık 2014, Pazar 17:01
Yazı Karakteri Boyutu:
   
Maç: Ereğli Benim Sevdam
11 Nisan 2013 Perşembe 17:50
Ereğlili İş Adamı Mustafa Maç, Er Radyoda Metin Kaptanın konuğu oldu.
Ereğlili İş Adamı Mustafa Maç, 93,5 frekansında yayın yapan Er Radyo’da Günaydın Türkiye programında Metin Kaptan’ın konuğu oldu. İş Adamı Mustafa Maç, programda Metin Kaptanın sorularını içtenlikle cevapladı.
 
 
Programda hayatını ve yaptıklarını anlatan İş Adamı Maç şöyle devam etti; “Ereğli'de doğdum. İlkokulu Ereğli'de bitirdikten sonra, ortaokul ve liseyi TED Ankara Kolejinde tamamladım. (1952 ve 1960) Ailemin doktor olmamı çok istemesine rağmen ben, ODTÜ Makine Mühendisliğine girdim ve 1960 yılında mezun oldum. Yüksek lisans "İçin gittiğim İsveç ve İngiltere'de mühendis olarak çalıştım” dedi.
 
Maç, İhtisasım ve tecrübem ısıtma, soğutma, GIDA sanayi makineleri ve metal işleme olduğu için, isim babası hemşerimiz Münir Işık olan, Meyve Suyu Fabrikasının (ERSU) projesi, makine seçimleri, binalarının yapımı işlerinde bilfiil görev aldım. Fabrika işletmeye açıldıktan sonra bir süre müdür olarak çalıştım. Daha sonra ayrılıp inşaat müteahhitliğine başladım şeklinde konuştu.
 
 
Maç, “Müteahhit olarak Türkiye'nin birçok yerinde Toplu Konut ve Sanayi İnşaatları projelerini tamamladıktan sonra, Karayolları ile çalışmaya başladım. Asfalt yolların yapımında Türkiye'de mevcut üç büyük yol müteahhidinden biri olarak yüzlerce kilometre yol yaptım. (Pozantı- Tarsus Otoyolu, Mersin - Tarsus ES alt yapısı, Ankara - Kırıkkale - çorum - Konya bölgelerinde sıcak asfalt, Ereğli - Karapınar _ Karacadağ köy yolları bitümlü sathi kaplama ve konkasör işleri v.s) Yol yapımı işlerimiz devam ederken, Kayserili dört mühendis arkadaşım ile birlikte Kayseri' de dikişli çelik boru fabrikası kurduk. Bugün Kayseri'nin de gözbebeği olan ve Türkiye'nin üç büyük boru fabrikası olarak, üretiminin yüzde yetmişini ihraç eden, halen 1350 işçinin çalıştığı bu fabrikanın kurucu ortağı olarak görev almış olmam benim için bir gurur kaynağıdır. Fabrika üretime geçip artık profesyonel olarak çalışmaya başladıktan sonra müteahhitliği bıraktım ve doğduğum, çocukluğumun geçtiği hasretini çektiğim memleketime tekrar dönüp hizmet etmeye kara verdim.
 
 
-İş Adamı Mustafa Maç'ın Ereğli’de ve Türkiye’de Yaptıkları-
 
İş Adamı Mustafa Maç Ereğli’de ve Türkiye’de yaptıkları çalışmaları şöyle sıraladı. Bazıları Türkiye'nin ilki diğerleri ise Ereğli'nin ilki olarak yaptığım işler MAÇOTEL,Türkiye'de İlk Et Etntegre Tesisleri (1985) Açılışımızı rahmetli Turgut Özal yapmıştı. Ticari Soguk Depolar (6000 ton 1983) 2 adet -40 oC1500 ton -18 .c, Eregli Belediyesi Soğuk Deposu (1500 ton 1978-1980), İlk Yem Fabrikası ( 10 ton 1988), İlk Açık Besi Tesisleri, İlk Slajlık Mısır Ekimi, İlk Domates İşleme Tesisi (soğutma, kalibre, dilimlerne, şoklama, paketlerne), Eregli Yeni Sanayi Çarşısı (ortağım M. ÖGÜL ile), Ereğli Ticaret Lisesi (ortağım M. ÖGÜL ile), İlk Frigorifik Treyler taşımacılığı, İlk Kez Eregli'ye  Avrupa Adan Süt Verimliliği Yüksek Gebe Düve İthali, Yine ilk olarak Türkiye'nin en büyük yabancı menşeli büyükbaş ve tamamen Ege bölgesinde yetişen kıvırcık kuzu çiftliğini kurmuş bulunan Elit Zengen Hayvancılık A.Ş Firması ile birlikte kurduğumuz Elit Maç Et Ve Et Ürünleri Sana Yi Ticaret A.Ş ile toptan et satışlarımız yanında Ereğli'de de perakende satış yapmak üzere, Türkiye'de sadece üç - dört büyük şehirde olan, etin en lezzetlisini, hilesiz, hijyenik bir şekilde sunmak üzere et satış ve cafe mağazamızın hazırlığını bitmek üzere dedi.
 
 
Mustafa Maç, “Eğitim Ve İşinin Dışında Uğraştığı Hobilerini ve Sosyal Faliyetlerini Şöyle Sıraladı.
 
 Milli Oyunları (Halk Dansları) TED Ankara Kolejinde öğrenmeye başladım. Ege, Kars, Erzurum, Sivas, Silifke, yörelerinin yaklaşık 50 oyununu oynadım. ODTÜ de ilk ekibi ben kurdum. Yurt içi ve yurt dışında gösteri yapan onlarca ekip yetiştirdim. Halen bu oyunların müziğini duyduğumda, nerede olursa olsun oynamaktan kendimi alamıyorum ifade eden İş Adamı Maç, Avcılık - Atıcılık - Balıkçılık - Atıcılık tutkuyla bağlı olduğum diğer sosyal faaliyetlerimdir. Avcılığa küçük yaşlarda başladım. Gençliğimde Türkiye Atıcılık Federasyonunun müsabık atıcısı olarak TRAP attım ve birçok ödüller kazandım. Halen ava ve balık tutmaya devam ediyorum. Atıcılıkta tabi ki çaptan düştüm ama öyle bir genç yetiştirdim ki; atıcılığın zor bir dalı olan SKEET dalında defalarca Türkiye şampiyon, bölge birinciliklerinin yanında Türkiye 'ye Balkan ikinciliğini getirdi. Ereğli'de Polis Meslek Yüksek Okuluna nizami bir tabanca poligonu yapıp hibe ettim. Bu ay içinde ihalesi yapılacak olan İVRİZ Barajının ihalesine hazırlanıyorum. Eğer bende kalırsa sportif olta balıkçılığı yapmak üzere tüm meraklı yöremiz halkına ticari bir amaç gütmeden faydalanmalar mı sağlayacağını. At sevgisi inanılmaz bir tutkudur. Yıllardır at bakıyorum ve amatörce biniyorum. Çiftliğimde at hiçbir zaman eksik olmadı. Halen bir midilli, bir Arap ve birde İngiliz kısraklara özveriyle bakıyorum.
 
 
Ereğli yörelerine ait maruf lakaplar, deyimler, isimler, eski semt isimleri, şimdi unutulmaya başlayan eski yemek isimleri v.s gibi geçmişimizi hatırlatan bir kitapçık yayınladım. (2002) 30 yıldır ihtiyaç sahibi, inançlı, çalışkan, yüksek öğrenimde okuyan çocuklara karşılıksız burs vererek eğitime hizmet etmekteyim.
 
Bu haber toplam 3404 defa okunmuştur

Diğer Haberler
KONYA
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
05:25 06:54 11:54 14:20 16:42 18:04
» Arşiv
Ana Sayfa Yap | Sık Kullanılanlara Ekle
İletişim : bilgi@erhaber.com | ERHABER.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.© 2007-2008 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz
Adres
Pir Ömer Mah. İstasyon Cad. Şahin Kökbudak İşh. Kat:2 No:20 Ereğli/Konya
visitor stats doviz kuru