21 Aralık 2014, Pazar 01:36
Yazı Karakteri Boyutu:
   
Zengen İkiye Bölündü
12 Eylül 2009 Cumartesi 10:04
Ereğliye bağlı Zengen Kasabası, Niğde iline bağlanmak için meclis kararı aldı. Karar, kasabada referandum yapılması ile ilgili işlemler için İçişleri Bakanlığına gönderilecek.
Zengen Belediye Başkanı Metin Karakaya: Zengen Niğde'ye Bağlanmalı
 
Zengen Kasabası Belediye Meclisi, belediye başkanı Metin Karakaya başkanlığında toplanarak, Niğde’ye bağlanmak için oy çokluğu ile karar aldı. Karara, belediye meclisindeki muhalefet partileri karşı çıkarken, karar 8 oy farkla kabul edildi.

Zengen Belediye Başkanı Metin Karakaya, Niğde’ye bağlanmanın artı ve eksi yönlerinin olduğunu söyleyerek, alınan kararın Zengen’in gelişmesi için olumlu olacağını açıkladı.

Başkan Karakaya, Zengen Kasabasının Adana-Ankara E-90 ve Kayseri-Niğde Devlet Karayolları ağında birbirine 5 km . mesafede iki ayrı yerleşim biriminden oluştuğunu, ve resmi nüfuslarının 2 bin 807 olduğunu belirterek “Kasabamız Konya’ya 210 km ., Ereğli’ye 60 km . mesafededir. Konya il merkezine uzaklığımız nedeni ile, yıllardır ticari ve sosyal alanda ilişkilerde bulunduğumuz Niğde’ye bağlanmayı uygun bulduk. Niğde iline bağlanmak istememizin sebebi, sorunlarımıza daha iyi sahip çıkılacağı düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Kendimize mesafe olarak daha yakın olan bir ilden daha fazla hizmet alacağımızı düşünüyoruz. Niğde’ye bağlanma konusu ile ilgili olarak işlemler süreci başlamıştır” dedi.
 
Zengen Eski Belediye Başkanı Hüseyin Kaya: Zengen Ereğli'ye Bağlı Kalmalı
Zengen Kasabası eski belediye Başkanı Hüseyin Kaya ise, Zengen’in Niğde’ye bağlanmasının uygun karar olmayacağını söyledi. Kaya, yaptığı açıklamada, Zengen ve Ereğli’nin kültürel anlamda bağlarının olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Zengen’in Niğde’ye bağlanması doğru değil. Zengen’in Niğde’ye fiziksel olarak yakın olması, oraya bağlanmasını gerektirmez. Ereğli ile Zengen arasında hem kültürel alt yapı paralelliği var hem de siyasi paralelliği var. Zengen Kasabasının, Ereğli’ye bağlı kalması en mantıklı karardır” dedi.  
Bu haber toplam 28559 defa okunmuştur

Toplam (7) adet yorum yapılmıştır | Diğer Yorumlar
orkun karaçay   Zengen'in kaderi
ben İzmirde yasayan bır zengenlı olarak Niğde iline gecmeyı dogru buluyorum.Konya bizeuzak ve Konya Buyuk Ş.beledıyesıde bıze yardımda da uzaktır.Niğde ıle kulturumuz daha yakındır benzerlık gostermektedır.Niğde koylerını sahıplenmıs ve zengınlenmıstır.Ve bır resmı iş için konyaya gıtmek yerıne Niğdeye gıtmek cazip değil mi?Konya Yönetimi zayıftır mıllet vekıllerıde.AKP 1tane mılletvekılı olan ilden bakan secmış ancak 10dan fazla mıllet vekılı veren konyada bır tane bakan secmemıstır.Bence hem sıyası hem kulturel hem ekonomık acıdan Niğde'ye gecmelıyız
OSMAN   GEÇTİ BORUN PAZARI
zengenin niğdeye bağlanması doğru olur fakat kimliğimde niğde- bor yazması içime sinmiyor.
Ali Işık   Ne kadar Samimisin eski başkan
Hüseyin KAYA bey bu fikirlerinde samimi misin? neden başkanlığın zamanında meclise Niğdeye bağlanma gündemiyle geldin peki? Senin derdin kendin. aklınsıra Milletvekili olmaya çalışıyorsun.
Diğer Haberler
KONYA
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
05:25 06:54 11:54 14:20 16:42 18:04
» Arşiv
Ana Sayfa Yap | Sık Kullanılanlara Ekle
İletişim : bilgi@erhaber.com | ERHABER.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.© 2007-2008 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz
Adres
Pir Ömer Mah. İstasyon Cad. Şahin Kökbudak İşh. Kat:2 No:20 Ereğli/Konya
visitor stats doviz kuru